TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Uznanie insitnému umeniu z Kovačice v stredu vyslovili aj prezident SR Peter Pellegrini a ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Rozhodnutie zapísať kovačické insitné umenie do zoznamu UNESCO padlo v utorok na 19. zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré sa konalo v paraguajskom hlavnom meste Asunción.
"Kovačické umenie je dôkazom silného talentu a schopností ľudí, ktorí sa hlásia ku svojim národným koreňom a ich diela obohatia svetovú kultúru," uviedol v príspevku na sociálnej sieti slovenský prezident. Zároveň sa poďakoval všetkým, ktorí sa o zápis kovačického umenia do zoznamu UNESCO zaslúžili, pričom tento krok označil za potvrdenie dobrých slovensko-srbských vzťahov.
Toto umenie sa vyznačuje "zobrazovaním tradičnej kultúry, historických, spoločenských a morálnych hodnôt komunity". Maliari pri vyobrazovaní prostredia vidieka a každodenného života používajú olejové farby a jasné odtiene.
"Kovačické insitné umenie je unikátnym odkazom slovenských krajanov v Srbsku, ktorí pred viac ako 250 rokmi prišli na Dolnú zem," povedal v tejto súvislosti minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár. V súčasnosti žije v Srbsku viac než 41.000 ľudí, ktorí sa hlásia k slovenskej národnosti.