Pozvanie prijali hostia z Maďarska, Poľska, Bulharska, Rakúska, Českej republiky a Slovenska. Účasť prisľúbili aj veľvyslanci a veľvyslankyne z piatich krajín. Na Slovensku podľa viacerých prieskumov sledujeme nízku dôveru medzi ľuďmi aj voči inštitúciám. Dôvodmi sú napríklad oslabenie pozície inštitúcií či vyššia polarizácia spoločnosti. Aby však spoločnosť dokázala úspešne vzdorovať krízam, potrebuje byť jednotná.
Téma dôvery je preto hlavným motívom druhého ročníka Impact Summitu. Jedným z hlavných rečníkov je Bjørn Ihler, ktorý prežil útok Andersa Breivika na nórskom ostrove Utøya, a zoči-voči smrti zmenil životné smerovanie. Založil organizáciu, ktorá bojuje proti šíreniu nenávisti a hovorí s ľuďmi o tom, kam až môže viesť neprijatie inakosti. Napriek desivému zážitku nestratil dôveru v ľudí a svet.
Medzi inšpiratívne osobnosti Impact Summitu patrí aj Veronika Móra, riaditeľka nadácie Ökotárs v Maďarsku, ktorá sa zaslúžila o právnu ochranu mimovládnych organizácií proti represiám vlády Viktora Orbána. Počas policajnej razie namierenej proti nadácii skončila Móra v minulosti dokonca v putách. Opatrenia voči občianskej spoločnosti sú v poslednej dobe aktuálnou témou aj na Slovensku. Móra preto prinesie zamyslenia, ako sa vie z udalostí v Maďarsku spoločnosť poučiť, aktivizovať a ochrániť mimovládny sektor.
Viac na ďalšej strane→