"S obavami sledujeme tragické udalosti v Južnej Kórei. Dúfame, že neovplyvnia celkovú spoločenskú a politickú situáciu na Kórejskom polostrove. Situáciu už teraz komplikujú provokatívne akcie Spojených štátov a ich spojencov," vyhlásila Zacharovová.
Podľa agentúry Reuters sa k situácii v Južnej Kórei vyjadril v stredu na stretnutí Severoatlantickej aliancie (NATO) v Bruseli aj generálny tajomník NATO Mark Rutte. "Sledujeme udalosti v Južnej Kórei, zaujíma nás ako sa môže situácia ďalej vyvinúť," povedal Rutte a zároveň označil vzájomné vzťahy za "kľúčové" a "pevné".
Juhokórejský prezident Jun Sok-jol vyhlásil zavedenie stanného práva v krajine nečakane v utorok vo vopred neohlásenom príhovore. Hlava štátu v ňom obvinila opozíciu z protištátnych aktivít a sympatií voči Severnej Kórei. Stalo sa tak v čase, keď sa jeho strana a opozícia nevedia dohodnúť na budúcoročnom rozpočte. Opoziční poslanci žiadajú výrazné zníženie výdavkov, čo prezident označil za ohrozenie fungovania štátu.
O necelé tri hodiny neskôr parlament schválil väčšinou hlasov návrh na zrušenie prezidentovho výnosu. Podľa juhokórejskej ústavy musí prezident v takom prípade stanné právo odvolať.
Šesť juhokórejských opozičných strán predložilo v stredu v parlamente návrh na odvolanie prezidenta, o ktorom by sa malo hlasovať v piatok alebo v sobotu.