Napriek podrobným genetickým analýzam nie je podľa vedcov možné presne vystopovať, ako sa parazit do Lipna dostal. "Podľa našich záverov nie je pravdepodobné, aby bola pásomnica do lipianskej vodnej nádrže zavlečená s vysadenými rybami alebo nakazenými veslonôžkami. Najpravdepodobnejšie je, že parazita do priehrady zavliekol turista z endemickej oblasti, napríklad z Ruska, ktorý spolu so stolicou uvoľnil vajíčka pásomnice do vody alebo jej okolia," priblížil parazitológ Roman Kuchta.
Vedci potom v máji a v auguste vyšetrili viac než stovku dravých rýb z Lipna, ale výskyt lariev tohto parazita nepreukázali. Okrem niekoľkých oblastí v Rusku sa v súčasnosti parazit vyskytuje predovšetkým v alpských jazerách v severnom Taliansku, Švajčiarsku a Francúzsku.
Človek sa touto chorobou môže nakaziť, iba ak skonzumuje surové alebo tepelne nedostatočne upravené ryby alebo rybie pokrmy, najmä z ostrieža zelenkastého či šťuky severnej. Nakaziť sa môžu aj šelmy ako pes, mačka či líška. Vajíčka tejto pásomnice nie sú podľa vedcov pre človeka infekčné.