Predpokladá sa, že táto zákerná choroba postihne ročne 500 až 600 ľudí v Spojenom kráľovstve a vzniká z buniek v strednej vrstve oka. Stovky ľudí v Anglicku so zriedkavou formou rakoviny oka však čakajú dobré správy. Budú mať prístup k „priekopníckemu“ lieku, oznámila NHS.
Ako informuje portál Sky News, po schválení Národným inštitútom pre zdravie a vynikajúcu starostlivosť (NICE) môže byť pacientom s diagnózou uveálneho melanómu ponúknutý liek s názvom tebentafusp. NICE v utorok oznámila, že odporučila liek tebentafusp - predávaný pod obchodným názvom Kimmtrak - pre pacientov, ktorých uveálny melanóm nemožno odstrániť chirurgicky alebo sa rozšíril do iných častí tela.
Budú potrebovať krvný test, aby sa zistilo, či majú genetické markery, ktoré ich robia vhodnými adeptmi na získanie lieku. Očakáva sa, že každý rok bude mať na liečbu nárok viac ako 100 ľudí.
Joanne Fosterová (57), ktorej v roku 2013 diagnostikovali uveálny melanóm, uviedla, že jej bol minulý rok ponúknutý liek tebentafusp po tom, ako sa rakovina rozšírila do pľúc a obličiek.
Aké účinky pocítila Joanne po prijatí lieku? Čítajte ďalej >>>