Žena uviedla, že jej ochorenie je „fyzicky aj psychicky vyčerpávajúce“, a dodala: „Vyše desať rokov som mala odstránené oko a pokračujúcu liečbu, pričom neistota, že neviem, čo je za rohom, je neuveriteľne ťažká, najmä keď doteraz nebola k dispozícii žiadna liečba. Správa, že tebentafusp je teraz dostupný pre stovky súčasných a budúcich pacientov NHS, ako som ja, je najlepším predčasným vianočným darčekom, aký som si mohla priať.“
Hoci Joanne vie, že to nie je dlhodobý liek, výsledky jej priniesli aspoň isté zlepšenie neľahkej situácie. „Zmenšil sa nádor na mojej obličke a stabilizoval rakovinu v pľúcach, čo mi dáva vzácny čas, ktorý môžem stráviť so svojou rodinou a blízkymi.“
Ako vlastne tebentafusp pôsobí? Prelomový liek sa viaže na proteíny na povrchu rakovinových buniek a T-buniek, čo je typ bielych krviniek. Pomáha imunitnému systému rozpoznať a zničiť rakovinové bunky, čím spomaľuje rast ochorenia.
Podľa NHS England štúdie ukázali, že šanca na prežitie troch rokov po začatí liečby tebentafuspom je 27 % v porovnaní s 18 % pri súčasnej štandardnej liečbe inhibítormi kontrolných bodov. Celkové prežitie pri liečbe liekom tebentafusp bolo tiež 21,6 mesiaca v porovnaní so 16,9 mesiaca.