Podľa Demokratickej strany, ktorá tvorí väčšinu v juhokórejskom parlamente, bolo prezidentovo vyhlásenie stanného práva protiústavné a v rozpore s demokratickými normami. Jun Sok-jol by preto mal podľa nich bezodkladne podať demisiu. Hlava štátu v utorok vyhlásila stanné právo s argumentom, že Demokratická strana sympatizuje so Severnou Kóreou a paralyzuje vládu svojou opozičnou činnosťou. Stav by mu umožnil kontrolovať odbory aj médiá. Tento krok vyvolal mohutný odpor juhokórejského parlamentu aj verejnosti.
Počas niekoľkých hodín platnosti stanného práva obkľúčilo parlament množstvo vojakov. Podľa poslancov sa do parlamentu snažili dostať aj cez rozbité okná. Jedna z poslankýň uviedla, že sa plazila pomedzi nohy vojakov a jej kolegovia sa ich snažili zastaviť hasiacimi prístrojmi. Kórejská odborová konfederácia navyše v stredu vyhlásila, že pristúpi k časovo neobmedzenému generálnemu štrajku, pokiaľ Jun Sok-jol neodstúpi.
Proti prezidentovmu rozhodnutiu sa okrem opozície postavila aj jeho vlastná Strana ľudovej moci. Predseda Han Dong-hun ho vyzval, aby svoj krok vysvetlil. V juhokórejskej ústave je totiž jasne uvedené, že hlava štátu má právomoc vyhlásiť stanné právo, ak sú na to závažné dôvody, napríklad v prípade vojenského ohrozenia alebo pri potrebe zaistiť vnútornú bezpečnosť krajiny.