Anémia na Slovensku
Najčastejším typom anémie je na Slovensku sideropenická anémia, ktorá vzniká v dôsledku nedostatku železa v tele. V roku 2020 ňou trpelo až 26 940 ľudí. Hlavnými dôvodmi jej vzniku sú nedostatočný príjem železa v strave, nevhodné zloženie potravy alebo poruchy vstrebávania železa v tráviacom trakte.
Veľmi často však k anémii prispievajú aj zvýšené straty železa spôsobené krvácaním. Celkovo sa odhaduje, že na svete trpí anémiou 30 % populácie.
Nový výskum
Takmer tretina dospelých v Spojených štátoch bojuje s nedostatkom železa bez toho, aby o tom vedela. Ukázala to nová štúdia uverejnená v časopise JAMA Network Open. Výskum uskutočnil tím z bostonskej nemocnice Brigham and Women’s Hospital a skúmal hladinu železa u približne 8 000 dospelých. Pozoruhodné je, že títo ľudia neboli predtým považovaní za rizikových z hľadiska nedostatku železa, keďže nemali ochorenia ako srdcové zlyhanie, chronické ochorenie obličiek alebo anémiu.
Zistenia sú zarážajúce. Odhaduje sa, že 14 % dospelých malo absolútny nedostatok železa. Tento nedostatok môže viesť k únave, ťažkostiam so sústredením a dokonca k búšeniu srdca. U ďalších 15 % sa zistil funkčný nedostatok železa, keď zásoby železa nestačia na uspokojenie telesných potrieb.
Hlavný autor štúdie Leo Buckley, odborník na klinickú farmáciu, zdôraznil, že je dôležité rozlišovať medzi týmito dvoma typmi nedostatku. Pre magazín Health poznamenal: „Polovica všetkých prípadov nedostatku železa bola funkčná, ale dôsledky neliečeného funkčného nedostatku železa v bežnej populácii zostávajú neznáme.“ Táto štúdia nielenže vrhá svetlo na prevalenciu nedostatku železa, ale tiež zdôrazňuje potrebu ďalšieho výskumu zameraného na širšie odporúčania pre skríning. Buckley zdôraznil naliehavosť pochopenia dôsledkov inkluzívnejších stratégií skríningu.