Vega-C, ktorú prevádzkuje francúzska spoločnosť Arianespace, vypustila spomínanú družicu z programu Európskej únie Copernicus. Sentinel-1C je vybavená pokročilou radarovou technikou a poskytne presné snímky povrchu Zeme bez ohľadu na poveternostné podmienky, a to počas dňa i noci. Pôvodne mala misia odštartovať už v utorok, no pre potrebu dodatočnej kontroly elektrických spojení v najvyššom stupni rakety bol štart preložený na stredu. Napokon sa ani vtedy raketa neodlepila od zeme.
Dôvodom bol mechanický problém, ktorý bránil odstráneniu jej mobilného portálu. Úspešne sa to štvorstupňovej rakete podarilo až o deň neskôr. „Je to dôležitý štart,“ poznamenal Giulio Ranzo, generálny riaditeľ talianskej leteckej spoločnosti Avio pred začiatkom misie, „veľmi dôležitý, pretože zdvihneme vlajkovú loď európskeho satelitu súhvezdia Copernicus s vlajkovou loďou európskej nosnej rakety.“
Spoločnosť Avio totiž získala zmluvu s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) ako primárny dizajnér Vega-C. Misia rakety Vega-C sa uskutočnila po júlovom úspechu letu rakety Ariane 6, ktorý Európe umožnil znovu získať prístup do vesmíru, a to aj dva roky po zlyhaní jej druhej misie, keď sa 21. decembra 2022 zrútila 2 a pol minúty po štarte z kozmodrómu Kourou. Vega-C a Ariane 6 predstavujú piliere suverenity Európy, ktorých cieľom je lepšie konkurovať firme SpaceX miliardára Elona Muska.
Vega-C
- Výrobca: Avio
- Dĺžka: 34,8 m
- Priemer: 3,4 m
- Hmotnosť: 210 t
- Stupne: 4