Nemecko je jedným z najväčších vojenských podporovateľov Kyjeva - druhým po Spojených štátoch, pokiaľ ide o pomoc zasielanú Ukrajine. Scholz si v posledných týždňoch vyslúžil kritiku za to, že priamo telefonoval so šéfom Kremľa Vladimirom Putin. Prisľúbil ale, že Nemecko bude pokračovať v podpore Ukrajiny "najlepšie, ako vie".
"Dôležité je, aby sa zabíjanie čoskoro skončilo a aby bola zaručená nezávislosť a suverenita Ukrajiny," povedal v rozhovore pre Funke.
Vojna na Ukrajine, ktorá sa už viac než 1000 dní bráni ruskej invázii, sa v Nemecku stáva jednou z hlavných tém kampane pred februárovými predčasnými voľbami. Tie vyvolal rozpad súčasnej vládnej koalície po tom, ako Scholz pre nezhody odvolal ministra financií Christiana Lindnera zo Slobodnej demokratickej strany (FDP).
Líder opozičnej Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Friedrich Merz tvrdí, že Nemecko by malo Ukrajine poslať rakety dlhého doletu Taurus, o ktoré prejavila záujem. Scholz takýto krok v rozhovore pre Funke opäť vylúčil. Tieto zbrane sú schopné zasiahnuť ciele v Rusku a podľa neho z toho vyplýva riziko eskalácie, "ktorej sa treba vyhnúť".