Chvíľu to vyzeralo, že Asadove jednotky a Rusi udržia nejaký čas aspoň sýrske pobrežie. Od vnútrozemia ho totiž oddeľujú hory vysoké 2 500 metrov. Povstalci sa však v nedeľu dostali bez boja až do Latákie, neďaleko ktorej sa nachádza najdôležitejšia ruská základňa v Sýrii. Rusi dostali 48 hodín na odchod.
Vodca najsilnejšej povstaleckej skupiny CMO (do ktorej patria aj islamisti z HTS) Abú Muhammed Džawlání chce medzitým vytvoriť prechodnú vládu národného zmierenia. Podieľať sa na nej má aj doterajší premiér Muhammad Džalálí, ktorý na rozdiel od Asada z krajiny neušiel. Túto prechodnú vládu (a celú Sýriu) čaká mnoho problémov.
Krajina je v troskách, väčšina ľudí musela opustiť svoje domovy, priemysel je zničený. V oslobodených mestách sa pustili do práce, aby obyvateľom zabezpečili elektrinu a vodu aspoň na pár hodín denne. Je to však robota na celé týždne či mesiace.
Problémom sú aj snahy cudzích štátov o ďalšie zasahovanie do územnej celistvosti Sýrie. Turecko sa zo severu nechce stiahnuť, naopak, posiela tam ďalšie jednotky na boj proti Kurdom. A Izrael začal obsadzovať ďalšie územie pri Golanských výšinách.