„Aj študent prvého ročníka práva vie, že zastavenie platu bývalému prezidentovi na základe novo prijatého zákona je retroaktívne. Predstavme si bývalého policajta alebo vojaka, ktorý je na dôchodku a poberá výsluhový dôchodok. Ak by dnes, po odslúžení všetkých rokov, parlament schválil zákon, že pri spáchaní trestného činu mu tento dôchodok zastavia – čo by to znamenalo? Nie je to absurdné?“ opýtal sa exprezident.
Ako ďalej uviedol, človek, ktorý už splnil všetky podmienky podľa zákona platného v čase jeho služby, by sa zrazu ocitol bez dôchodku na základe zákona, ktorý platí až dnes. „To je retroaktivita v praxi. Ešte aj právnici z prostredia Smeru hovoria o nezákonnosti a protiústavnosti,“ vyhlásil Kiska.
Exprezident sa tiež pýta, prečo sa právnici úradu prezidenta nepostavili za odbornú diskusiu. „Prečo sa nevyjadrili, že takéto rozhodnutie treba dôkladne posúdiť? Namiesto toho sa Kancelária prezidenta rozhodla "byť aktívna" a prijala nezákonné rozhodnutie,“ skonštatoval Kiska. Zároveň zopakoval, že v tomto prípade mu nejde o peniaze ale o princíp. Pripomenul tiež, že proti odsudzujúcemu rozsudku v daňovej kauze podá dovolanie na Najvyšší súd SR.
"Kancelária prezidenta je presvedčená, že postupovala striktne podľa zákona, a rešpektuje právo Kisku obrátiť sa na súd," uviedol v reakcii pre TASR odbor komunikácie Kancelárie prezidenta SR.
Krajský súd v Prešove na verejnom zasadnutí 31. októbra uznal bývalého prezidenta Andreja Kisku vinným v prípade daňového podvodu. Exprezidentovi vymeral trest na jeden rok s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu dva roky. Odvolací senát zrušil pôvodné rozhodnutie Okresného súdu v Poprade, ktorý Kisku odsúdil na dvojročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na tri roky, peňažný trest 15-tisíc eur a tiež zákaz činnosti spočívajúci v zákaze vykonávať funkciu konateľa a štatutárneho zástupcu obchodnej spoločnosti vo výmere šesť rokov. Rozhodnutie krajského súdu je právoplatné.