Tu najrýchlejšie pomôžu vlhčené utierky do auta. Existujú univerzálne, ale aj špeciálne varianty, napríklad na kožu. Zisťovali sme, čo všetko dokážu a v čom sú ich limity. Ukázalo sa, že títo mokrí pomocníci sú praktickí a rýchlo vyčistia aj problematické miesta.
Aké druhy existujú?
Základné sú tie univerzálne, vhodné na množstvo povrchov, ale displeje či okná by sme s nimi nemali utierať, lebo ich čistiace prostriedky zanechávajú rozmazané škvrny. Sú však aj špeciálne utierky priamo na sklo. Obsahujú alkohol, ktorý pomáha rýchlejšie schnúť, a nečistoty, ako sú prach alebo odtlačky prstov, sa ľahko odstránia. Utierky na displeje sú vyvinuté na čistenie obrazoviek mobilných telefónov, tabletov, televízorov a počítačových monitorov. Zvyčajne sú jemné, aby nepoškodili citlivý povrch a obsahujú antistatické prísady, ktoré zabraňujú prachu, aby sa rýchlo prilepil na displej. Utierky na kožu obsahujú glycerín alebo vosk, ktoré pomáhajú udržať kožu hydratovanú a zmäkčenú, čím sa zabraňuje popraskaniu.
Praktické a rýchle použitie
Uložené v priehradke na palubnej doske sú vlhčené utierky vždy na dosah ruky, čo vám umožní rýchlo znížiť úroveň nečistôt na palube len jedným jednoduchým utretím. To platí najmä v prípade, ak často vozíte v aute deti či domáce zvieratá, kde nie je núdza o rôzne drobné nehody, ako sú vysypané omrvinky z keksíkov alebo rozprsknutá malinovka na sedadle. Základom sú univerzálne vlhčené utierky, ktoré sú ideálne na plastové povrchy. Tieto utierky sú väčšinou balené v praktických vrecúškach s lepiacim uzatvárateľným otvorom, prípadne v plastových boxoch s dvierkami. Dôležité je ich dobre uzavrieť, aby nevyschli. Treba však mať na pamäti, že aj keď sú tieto utierky veľmi praktické, nenahradia hĺbkové čistenie, ako je odstraňovanie zaschnutých škvŕn z čalúnenia sedadiel. Rovnako nie sú náhradou za vysávač či utierky z mikrovlákna, ktoré sú nevyhnutné na dôkladné čistenie interiéru vozidla.