Z čoho sú utierky vyrobené?
Hoci na prvý pohľad vyzerajú ako z papiera, nie je to vždy tak. Vlhčené utierky do auta sú zvyčajne vyrobené z rôznych materiálov, ktoré zabezpečujú ich pevnosť a schopnosť absorbovať. Tieto materiály zahŕňajú polyester (je odolný, pevný a schopný zadržiavať vlhkosť), viskózu (je mäkká, savá a príjemná na dotyk), bambusové vlákna (ekologické, biologicky odbúrateľné materiály šetrné k životnému prostrediu), celulózu (prírodný materiál šetrnejší k pokožke aj prírode). Tieto materiály sú napustené rôznymi čistiacimi a dezinfekčnými roztokmi, aby efektívne čistili povrchy a zachovali hygienu v aute. Zmäkčovadlá ako glycerín, propylénglykol alebo rôzne druhy alkoholu pomáhajú udržiavať vlhkosť v utierkach a zabraňujú ich rýchlemu vysychaniu, detergenty účinne odstraňujú prach, špinu, mastnotu, antibakteriálne prísady pomáhajú eliminovať baktérie a na dodanie príjemnej vône sú pridávané rôzne parfumy alebo esenciálne oleje.
Čoho sa treba vyvarovať?
Vlhčené utierky určené pre plastové povrchy nemusia byť vhodné na kožu alebo textil, pretože môžu poškodiť materiál alebo spôsobiť zmenu jeho farby. Problém sa môže zhoršiť, ak je vozidlo prehriate. Okrem toho môžu veľmi parfumované utierky spôsobovať problémy alergikom, najmä ak sú silné vonné prísady v kontakte s pokožkou.
Utierky s lesklým efektom, ktoré sú určené na plastové povrchy, môžu zanechávať mastný film, ktorý je vhodný na palubnú dosku, no nie je odporúčaný na volant alebo pedále. Tie by mali zostať suché. Sú ideálne na rýchle čistenie, no nemôžu nahradiť komplexné čistenie interiéru vozidla, ako je napríklad odstraňovanie zaschnutých škvŕn z čalúnenia či blata z podlahy. Preto je dôležité aj vysávať či tepovať.