Štúdia, ktorú prezentovali na výročnom stretnutí Rádiologickej spoločnosti Severnej Ameriky, skúmala zdravotné údaje 80 ľudí vo veku 40 a 50 rokov s normálnymi kognitívnymi schopnosťami, čo znamená, že u nich zatiaľ neboli prítomné žiadne príznaky demencie.
Viac ako polovica účastníkov štúdie bola obézna a všetci absolvovali skeny tela na meranie viscerálneho tuku, ako aj mozgové skeny na detekciu amyloidných proteínov, ktoré sú spojené s Alzheimerovou chorobou. Výsledky ukázali, že vyššie hladiny viscerálneho tuku sú spojené s väčším množstvom amyloidných proteínov v mozgu.
Aj keď je už obezita považovaná za rizikový faktor pre vznik demencie, vedci vypočítali, že viscerálny tuk zohráva kľúčovú úlohu v 77 percentách akumulácie amyloidov v mozgu, ktoré sú spájané s obezitou. Dr. Mahsa Dolatshahi, výskumná pracovníčka na Washingtonskej univerzite v St. Louis, Missouri, a autorka štúdie, uviedla, že ich výskum je prvý, ktorý túto súvislosť potvrdzuje. “Pokiaľ vieme, naša štúdia je jediná, ktorá tieto zistenia preukázala u ľudí v strednom veku, ktorí sú ešte desaťročia vzdialení od prejavu najskorších príznakov Alzheimerovej choroby,“ povedala.
“Tento zásadný objav bol možný preto, že sme skúmali patológiu Alzheimerovej choroby už v strednom veku, keď je ochorenie ešte v najskorších štádiách, a potenciálne zásahy, ako je zníženie hmotnosti a viscerálneho tuku, môžu byť efektívnejšie pri prevencii alebo oddialení nástupu choroby,“ dodala.