Stretnutie s ministrom zahraničných vecí Brazílie zase Blanára uistilo v tom, že majú veľmi blízko v názoroch na všetky konflikty, ktoré v súčasnosti vo svete prebiehajú. Spoločne podporujú predovšetkým ich mierové riešenia. "Súhlasíme, že je porušenie medzinárodného práva, čo sa udialo na Ukrajine. Ale zároveň si myslíme, že tento konflikt nemá vojenské riešenie. Ak si niekto myslí, že môže poraziť atómovú veľmoc, ktorá vlastní viac ako 5000 atómových hlavíc, tak sa veľmi mýli," zdôraznil slovenský minister.
Tento konflikt mal podľa neho absolútne zlý vývoj a diplomacia doteraz zlyhala. "A preto sa dnes diplomacia musí vrátiť späť a musí začať riešiť tento konflikt najskôr prímerím a potom mierovým rokovaním. To je jediné riešenie pre Ukrajinu," dodal Blanár.
S brazílskym náprotivkom majú podľa neho rovnaký pohľad aj na dianie na Blízkom východe, kde dochádza k "masívnemu porušovaniu" humanitárneho a medzinárodného práva. Odmieta pritom dvojaký štandard napríklad pri rešpektovaní rozhodnutí Medzinárodného trestného tribunálu, ktorého je Slovensko členským štátom. "Nedá sa pozerať na dodržiavanie medzinárodného práva tak, že ak ho poruší ten dobrý, tak je to v poriadku a ak ho poruší ten zlý, tak to nie je v poriadku. Na tomto sa spoločne s Brazíliou zhodneme," konštatoval.
Slovensko sa tiež podľa Blanára s Brazíliou zhodne na potrebe reformy Bezpečnostnej rady a ďalších inštitúcií Organizácie Spojených národov (OSN), pretože v súčasnosti už vôbec nezohľadňujú realitu sveta. Krajiny globálneho juhu majú významný podiel na svetovej politike, nemajú však tomu zodpovedajúce zastúpenie. V tejto súvislosti pripomenul nedávnu podporu Brazílie pri jej nestálom členstve v Bezpečnostnej rade, pričom SR sa uchádza o tento post pre obdobie rokov 2028 a 2029. "Pre Slovensko je to absolútne dôležité aj preto, lebo môžeme prispieť k svetovému vývoju v rámci OSN," dodal šéf slovenského rezortu diplomacie.