Niektoré oleje zo semien totiž obsahujú látky, ktoré sa za vysokých teplôt menia na karcinogény. Navyše oleje zo semena bohaté na omega-6 mastné kyseliny bez zvýšeného obsahu omega-3 mastných kyselín vyvolávajú zápaly. Zvýšené zápaly v črevách a karcinogénne látky potom spolu pôsobia na bunky sliznice čreva a vyvolávajú nádorové ochorenia.
Konzumácia veľkého množstva olejov zo semien, obzvlášť slnečnicového, kukuričného či hroznového, súvisí so zvýšeným rizikom rakoviny hrubého čreva.
Vedci z Floridy teraz zistili, že nádory pacientov s rakovinou hrubého čreva obsahovali vysoké hladiny bioaktívnych lipidov, mikroskopických tukových zlúčenín, ktoré vznikajú, keď telo rozkladá oleje zo semien. Tieto lipidy podporujú zápal, ktorý pomáha rakovine rásť, a bráni telu bojovať s nádormi.
Vyprážané pokrmy sú bohaté na tuky z olejov a tiež karcinogény, ktoré vznikajú pri prepaľovaní. Najzdravším olejom – ale opäť v striedmej miere – je olivový, ktorý obsahuje mnoho omega-3 mastných kyselín.
Vedci z Floridy tiež zistili, že priemerný Američan spotrebuje takmer štyridsaťpäť kilogramov olejov zo semien ročne, čo je asi tisíckrát viac ako v 50. rokoch 20. storočia.
„Je dobre známe, že pacienti s nezdravou stravou majú v tele zvýšený zápal. Teraz vidíme tento zápal v samotných nádoroch hrubého čreva a rakovina je ako chronická rana, ktorá sa nehojí – pokiaľ vaše telo žije z každodenných ultraspracovaných potravín, jeho schopnosť hojiť ranu klesá kvôli zápalu a potlačeniu imunitného systému, ktoré nakoniec umožnia rakovine rásť,“ dodáva hlavné autor štúdie profesor Timothy Yeatman.