Chodenie s Luciami
Traja slobodní mládenci si tváre namočili do vody, ponorili ich do múky a navliekli si biele plachty. Chodili po dedine, navštívili každý dom, nesmeli prehovoriť ani slovo. Dvaja mali v rukách krídla z husi, ktorými imitovali, že z domu vymetajú zlo, hádky, rozbroje. Tretí mal v ruke košík, do ktorého dostali výslužku. Slobodní mládenci si všímali najmä také domácnosti, kde bývali slobodné dievčatá, ktoré sa im páčili.
Luciin stolček
Človek, ktorý mal smelé srdce a šikovné ruky, začal na Luciu robiť stolček. Každý deň až do Štedrého dňa mal vykonať nejaký úkon, pričom nesmel použiť žiaden železný klinec. Na polnočnej omši si mal sadnúť na stolček za oltár.
Ľúbostné veštby
Varenie halušiek
Slobodné dievčatá pripravili halušky. Každá si jednu poznačila a spolu ich dali variť. Ktorej haluška vyplávala ako prvá, tá sa mala v najbližšom období vydať.
Luciine lístočky
Dievčatá zobrali 13 lístočkov, na 12 napísali rôzne mužské mená a ten 13. nechali prázdny. Na Luciu si vzali prvý a bez toho, aby ho otvorili, ho hodili do pece, a tak to pokračovalo až do Štedrého dňa. Lístoček, ktorý otvorili ako posledný, buď obsahoval meno budúceho ženícha, alebo bol biely, čo znamenalo, že dievča bude ešte najmenej rok „dievčiť“.
Protibosorácke opatrenia
- rámy dverí sa natierali cesnakom, lebo cesnak odpudzuje démonov
- vchodový prah sa vysypal makom
- do maštalí nepúšťali žiadne ženy, aby nepočarovali dobytku
- bosorky sa tam schádzajú a kujú intrigy
- nič sa nepožičiavalo, lebo vec požičaná na Luciu je počarovaná