"O tom, či budeme alebo nebudeme organizovať cvičenia a kedy ich budeme organizovať, rozhodujeme len my sami na základe našich vlastných potrieb a okolností," uviedol hovorca ministerstva Wu Čchien. Akékoľvek snahy Tchaj-peja o dosiahnutie nezávislosti "budú prísne potrestané a odsúdené na neúspech", zopakoval Wu dlhodobú pozíciu čínskej vlády.
Taiwanské ministerstvo obrany v noci na stredu oznámilo, že za uplynulých 24 hodín zaznamenalo v okolí ostrova 53 čínskych vojenských lietadiel a 19 lodí. Podľa taiwanskej vlády Čína vojenskými cvičeniami reaguje na nedávnu pracovnú cestu taiwanského prezidenta v tichomorských štátoch. V rámci svojej cesty navštívil aj americký štát Havaj a ostrov Guam, ktorý je teritóriom USA.
USA sú najdôležitejším medzinárodným podporovateľom a dodávateľom zbraní pre Taiwan, hoci s vládou na ostrove prerušili diplomatické styky na začiatku 70. rokov 20. storočia.
Peking považuje Taiwan za súčasť svojho územia. Na ostrov sa v roku 1949 po porážke v občianskej vojne uchýlila dovtedajšia čínska vládna moc Kuomintangu pod vedením generála Čankajška a odvtedy má nezávislú vládu. Komunistická Čína opakovane deklaruje, že demokratický Taiwan jedného dňa ovládne.