Kabinet splnil to, k čomu sa zaviazal
Martin Halás, ekonóm
Z pohľadu ekonóma je takéto zastropovanie v čase konsolidácie vhodné?
Zachovanie cien elektrickej energie, plynu a tepla pre domácnosti na úrovni roku 2024, aj za cenu plánovaných výdavkov na energopomoc, je téma udržania sociálnych štandardov, ku ktorej sa zaviazala vláda. Toto opatrenie už je zahrnuté vo schválenom štátnom rozpočte. V čase rizika zastavenia zemného plynu z Ukrajiny je pre slovenské domácnosti zachovanie cien všetkých energií vynikajúca správa. Nesmieme zabúdať, že energopomoc je významným faktorom poklesu inflácie. Energopomoc má preto pre peňaženky ľudí dvojitý efekt. Premietne sa do všetkých cien potravín, liekov, kníh, služieb či spotrebných tovarov, proste všetkého, čo budeme kupovať v roku 2025.
Koľko rokov sa to dá takto ťahať? Nedobehne nás to potom?
Súčasný model je možné udržiavať krátkodobo. Ak si porovnáme energopomoc, odkedy bola zavedená, klesá od 2,7 miliardy eur od bývalých vlád až po súčasných menej ako 300 miliónov eur (2025), čo je na úrovni 10 % z finančnej náročnosti na štátny rozpočet bývalých vlád. Mohli by sme s nadsádzkou povedať, že keby bývalé vlády neminuli na energopomoc iba za jeden rok 2,7 miliardy eur, mohli sme energopomoc poskytovať ďalších 10 rokov...
V čom je najväčší benefit plošnej pomoci?
Plošná pomoc je účinná v tom, že okamžite zasiahne široké spektrum domácností a zmierni ich finančné problémy. Prispela k poklesu inflácie až o 7 % tento rok 2024, čo znamená aj pokles cien potravín či stabilizáciu reálnych miezd. Bez nej by reálne mzdy už štvrtý rok po sebe klesali. Zároveň je však nevyhnutné postupne prechádzať na adresnejšie formy pomoci, ktoré budú spravodlivejšie implementované a zabezpečia, že ani stredná trieda nezostane znevýhodnená.