Preto v rámci skupiny vznikla jednotka bezpilotných lietadiel, ktorá združovala inžinierov, mechanikov a chemikov. "Zjednotili sme ich znalosti a stanovili jasné ciele: potrebovali sme prieskumné drony, útočné drony a samovražedné drony, pričom sme sa zamerali na dolet a výdrž," povedal Hamwí s tým, že výroba dronov sa začala v roku 2019. Moment na začatie operácie proti Asadovmu režimu podľa agentúry AFP nastal koncom novembra, keď boli najdôležitejší spojenci Sýrie - Irán a Rusko - zaujatí inými konfliktami.
Rebelom sa v krátkej ofenzíve podarilo obsadiť veľké mestá ako Aleppo, Hamá i Homs na severe a napokon aj Damask, čo prinútilo Asada z vlasti utiecť. Politický azyl mu na pokyn prezidenta Vladimira Putina udelilo Rusko. "Mali sme presvedčenie podložené historickým precedensom, že Damask nemôže padnúť, kým nepadne Aleppo. Sila sýrskej revolúcie bola sústredená na severe a my sme verili, že po oslobodení Aleppa sa budeme môcť presunúť na juh smerom k Damasku" povedal Hamwí.
HTS je viacerými západnými krajinami zaradená na zoznam teroristických organizácií. Tvrdí ale, že sa od svojich koreňov v džihádistickej sieti odklonila. Od prevzatia moci sa svojimi vyhláseniami snaží ubezpečiť náboženské menšiny v Sýrii i zahraničné vlády, že nastolí inkluzívnu vládu. "Potvrdzujeme, že menšiny v Sýrii sú súčasťou národa a majú právo vykonávať svoje rituály, vzdelanie a služby ako každý iný sýrsky občan. Režim zasial rozdelenie a my sa snažíme, ako je to len možné, tieto rozdiely preklenúť," dodal veliteľ ozbrojeného krídla HTS.