Športové mesto s množstvom prekážok v pohybe
Tak vysokou koncentráciou športových zariadení na štvorcový meter akú majú Pasienky a Tehelné pole sa v hlavnom meste nemôže pochváliť veľa lokalít. Na území v okolí jazera Kuchajda, ktoré sa kedysi nachádzalo na okraji mesta, sa nachádzajú rôznorodé športoviská i tréningové plochy. Za iným účelom ako za pohybom sa však momentálne do tejto lokality nechodí. Futbalový štadión, ktorý bol pýchou žltočierneho klubu Inter Bratislava už nespĺňa aktuálne normy. Veľká časť územia Pasienkov slúži pre profesionálnych športovcov a samotný priestor je možné využívať len sezónne. Športoviská sú oplotené, územie je nepriechodné.
„Vďaka transformácii územia Pasienkov môže vzniknúť jedna z najlepších lokalít pre zdravý a kvalitný život v Bratislave. K hlavným benefitom pre Bratislavčanov patrí otvorenie územia verejnosti, jeho lepšie využitie, sprístupnenie športu väčšiemu okruhu záujemcov aj zlepšenie podmienok pre vznik kompaktnej mestskej štvrte krátkych vzdialeností“, hovorí výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.
Z monofunkčného priestoru plnohodnotná štvrť
Územie určené pre oddych nemusí slúžiť len pre vybrané skupiny športovcov. S myšlienkou, že lokalita by mala slúžiť všetkým, sa pracovalo už v minulosti. Prebiehali diskusie s odborníkmi, s vlastníkmi pozemkov a architektmi. Pasienky však dlho zostali bez vyššej formy urbanistickej koncepcie, ktorá by posilňovala potenciál tejto lokality. Naplánovať územie ako plnohodnotnú mestskú štvrť dostalo za úlohu skúsené štúdio Compass Architekti.
S projektom “Mesto v pohybe” prichádza developer JTRE a prezentuje budúcnosť lokality, ktorá bude udržateľná, priateľská k ľuďom, ktorí tu budú aktívne tráviť voľný čas, športovať a bývať na dobrom mieste. Na takýto zásah je však potrebná aktualizácia územného plánu. Plánovanou úpravou územného plánu sa má časť územia zmeniť. Stratu športu to však nepredstavuje, práve naopak. Územie získa nové kvalitnejšie športoviská určené pre širokú verejnosť - deti, dospelých aj seniorov, pre vrcholových i rekreačných športovcov aj športovcov so zdravotným postihnutím.
Pre lepšie usporiadanie územia je treba majetkovo vysporiadať pozemky niektorých športovísk. Prvým krokom je presun Novomestského športového klubu 1922 vedľa haly Elán a skvalitnenie a sprístupnenie parku Kuchajda. Oživenie územia Pasienkov sa má začať výstavbou nových športových zariadení pre širokú verejnosť. Pôvodne športovo-rekreačný areál tak získa nové skvalitnené zóny pripravené na novú mestskú výstavbu.
Zelený, dobre prepojený areál pre chodcov a cyklistov
Územie je navrhnuté tak, aby sa návštevníci aj obyvatelia Pasienkov dostali všade pešo alebo na bicykli. Vytvoria sa siete chodníkov a ciest, ktoré navzájom prepoja pôvodné aj nové budovy, športoviská a park Kuchajda. Vzniknú tu nielen cyklistické, ale aj korčuliarske a bežecké trasy.
„Uhlíková stopa obyvateľa Pasienkov bude veľmi nízka, projekt je v tomto ohľade ukážkový. Bude sa tu dať žiť ekologicky a v súlade so základnými princípmi mestského rozvoja Bratislavy. Pasienky budú zelené, funkčné, kultúrne a dostupné miesto pre všetkých,“ hovorí architekt Juraj Benetin z kancelárie Compass Architekti.
Medzi dôležité ambície projektu patrí zachovanie a rozšírenie zelene. Cieľom je vytvoriť zonálny okruh alejí. Zelených priestranstiev, ktoré budú zachytávať vodu a vytvárať príjemné prostredie na denné prechádzky, tu vznikne viacero. Revitalizované okolie Kuchajdy sa stane tretím najväčším bratislavským parkom – s vodnou plochou by mal mať rozlohu až 20 hektárov. Vzniknú tu tri námestia – centrálne, kultúrne aj zelené, ktoré prirodzene prepoja ulice a miestu dodajú charakter. Budú miestom stretnutí, oddychu a susedskej komunity.