Lekári varujú, že konzumácia veľkého množstva olejov, ktoré sa nachádzajú v semenách, ako sú slnečnica, hrozno, repka či kukurica, môže zvýšiť riziko rakoviny hrubého čreva. Ako píše portál Mirror, tvrdenia vychádzajú z nového výskumu, ktorého sa zúčastnili ľudia vo veku 30 až 85 rokov. Až u 80-ich pacientov s rakovinou daného typu sa zistilo, že majú vysoké hladiny bioaktívnych lipidov, ktoré vznikajú rozkladom olejov.
Už dhšie sa špekulovalo o tom, že oleje zo semien vedú k zápalom v tele. Najnovší výskum naviac preukázal, že situácia je ešte vážnejšia.
Látky totiž bránia organizmu bojovať proti vznikajúcim nádorom. Okrem toho hrozia aj iné ochorenia, ako sú cukrovka či srdcové komplikácie. Menované oleje zo semien obsahujú omega-6 a polynenasýtené mastné kyseliny, zatiaľ čo olivový a avokádový olej majú dobré tuky ako omega-3.
Štúdia publikovaná v lekárskom časopise Gut analyzovala 81 vzoriek nádorov u ľudí vo veku od 30 do 85 rokov a zistila, že mali výrazne vyššie hladiny lipidov spôsobených olejmi zo semien, ako zdraví jedinci.
Avšak v USA tento problém je ešte viac rozšírený medzi ročníkmi 20 až 34 rokov. V tejto vekovej skupine sa totiž očakáva nárast až o 90 percent.
Nebezpečné rakovinotvorné látky pritom nečíhajú len v olejoch.
V apríli tohto roku sa zistila prítomnosť nebezpečných pesticídoch vo viac ako polovici ovocia a zeleniny v britských supermarketoch.
Chemikálie PFAS, všeobecne nazývané "večné chemikálie", môžu viesť k viacerým typom rakoviny, vysokému cholesterolu a krvnému tlaku. "PFA sú skupinou chemikálií vyrobených človekom, ktoré pred sto rokmi na planéte neexistovali a teraz kontaminovali každý jeden kút," povedal Dr. Shubhi Sharma z charitatívnej organizácie CHEM Trust.