Ideálne je, ak pochádza z lokálnych lesných škôlok, vďaka čomu má nižšiu uhlíkovú stopu z dopravy. Veľmi vhodnou ekologickou alternatívou môže byť stromček v kvetináči. Pre TASR to uviedla hovorkyňa organizácie Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová.
Nevýhodou živého stromčeka je, že sa dá použiť iba raz a vyžaduje starostlivosť. "Dôležité je po Vianociach dbať na jeho ekologickú likvidáciu, aby nekončil na skládke, kde môže produkovať metán," poznamenala Ábelová.
Poukazuje na to, že pokiaľ majú ľudia funkčný umelý stromček, nie je dobrý nápad ho vyhadzovať a kupovať živý, len preto, aby boli "eko". "Napriek tomu, že sa vyrába z plastov a kovov a má vyššiu uhlíkovú stopu, možno ho používať dlhodobo, niekedy desať až 15 rokov a nevyžaduje každoročnú produkciu nových stromčekov. Treba však mať na pamäti, že umelé stromčeky sa veľmi ťažko recyklujú a často končia na skládkach, kde sa rozkladajú stovky rokov," tvrdí hovorkyňa. Doplnila, že pokiaľ umelý stromček používajú ľudia menej ako päť rokov, jeho environmentálna záťaž je oveľa vyššia ako pri živom stromčeku.