V prelomovej štúdii Štátneho kľúčového laboratória infekčných chorôb v Číne vedci odhalili zaujímavú súvislosť medzi spánkom počas víkendov a znížením rizika srdcových chorôb. Štúdia, ktorá využíva údaje od viac ako 90 000 účastníkov projektu UK Biobank, uvádza takmer 20 % zníženie pravdepodobnosti srdcových ochorení u tých, ktorí „doháňajú“ spánok počas víkendov. Pojem „kompenzácia spánku“ sa vzťahuje na obnovenie strateného spánku počas pracovného týždňa tým, že sa viac spí počas víkendov.
Účastníci boli rozdelení do štyroch skupín na základe úrovne kompenzácie spánku. Počas 14-ročného sledovania sa v skupine s najväčšou spánkovou kompenzáciou zaznamenalo 19 % zníženie výskytu srdcových ochorení v porovnaní so skupinou s najmenšou kompenzáciou. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odporúča dospelým spať aspoň 7 hodín denne. Napriek tomu tretina dospelých údajne toto odporúčanie nedodržiava, čo má vplyv na ich imunitný systém, sústredenosť a celkovú pohodu.
Dôležitejší je pravidelný spánok
Dr. Rigved Tadwalkar, certifikovaný kardiológ, vyjadril pre magazín Medical News Today prekvapenie nad výsledkami štúdie. „Táto štúdia dokazuje pozoruhodnú schopnosť nášho tela obnoviť energiu a fungovanie aj po predchádzajúcom období nedostatku spánku. Hoci je súvislosť medzi spánkom a zdravím srdca dobre známa, rozsah a načasovanie prínosu pozorovaného v tejto štúdii je pozoruhodné.“
Viac na ďalšej strane→