Podľa štúdie, ktorú uskutočnila Bristolská univerzita, nám do konca zostáva ešte niekoľko miliónov rokov. Takže sa nie je čoho obávať. Výskumníci svojimi výpočtami pomocou počítačových simulácií zistili spôsob, akým budú umierať všetky cicavce a ľudia. Pravdepodobne sa to stane za 250 miliónov rokov, ale to iba v prípade, ak prestaneme robiť jednu vec!
Správa naznačuje, že na Zemi prestanú žiť všetci obyvatelia z radov cicavcov, ktorí sa nedokážu prispôsobiť životu pri teplotách od 40 °C do 70 °C. Dôvodom je naše spaľovanie fosílnych palív a emisie skleníkových plynov, ktoré podľa vedcov musíme okamžite zastaviť. Ak sa tak nestane, len urýchlime koniec, píše LADbible.
Keďže sme nemali masové vymieranie od čias, keď pred 66 miliónmi rokov vyhubil dinosaury obrovský asteroid, možno sme práve začali veriť, že sa to nikdy nestane. V histórii sveta došlo k piatim masovým vymieraniam a my, ako sa zdá, sme si svoju záhubu na seba priniesli sami.
Keďže tektonické dosky Zeme sa každý rok mierne posúvajú, raz za 400 až 600 miliónov rokov sa spoja a vytvoria superkontinent, čo môže vyvolať aj nepríjemné prírodné katastrofy. Väčšinou to však bude znamenať koniec.
Ako nastane koniec? Čítajte na ďalšej strane→
Autor Dr. Alexander Farnsworth, vedúci výskumný pracovník Cabotovho inštitútu pre životné prostredie na Bristolskej univerzite, povedal: „Novovzniknutý superkontinent by v skutočnosti vytvoril trojitý efekt, ktorý by zahŕňal kontinentálny efekt, horúcejšie slnko a viac CO2 v atmosfére, zvyšujúci teplo pre veľkú časť planéty. Výsledkom je prevažne nehostinné prostredie bez zdrojov potravy a vody pre cicavce. Rozsiahle teploty 40 až 50 stupňov Celzia a ešte väčšie denné extrémy, umocnené vysokou vlhkosťou, by nakoniec spečatili náš osud. Ľudia - spolu s mnohými ďalšími druhmi - by zomreli v dôsledku neschopnosti zbaviť sa tohto tepla prostredníctvom potu a ochladiť svoje telo.“
Spoluautorka Dr. Eunice Lo, Caboteer a výskumná pracovníčka v oblasti klimatických zmien a zdravia na Bristolskej univerzite, dodala, že musíme myslieť na naše fosílne palivá a povedala: „Je nesmierne dôležité, aby sme nestratili zo zreteľa našu súčasnú klimatickú krízu, ktorá je dôsledkom ľudských emisií skleníkových plynov. Zatiaľ čo o 250 miliónov rokov predpovedáme neobývateľnú planétu, už dnes zažívame extrémne horúčavy, ktoré sú škodlivé pre ľudské zdravie. Preto je nevyhnutné čo najskôr dosiahnuť nulové čisté emisie.“
Dr. Farnsworth povedal: „Vyhliadky do ďalekej budúcnosti sa zdajú byť veľmi pochmúrne. Úroveň oxidu uhličitého by mohla byť dvojnásobná ako v súčasnosti. Keďže sa predpokladá, že Slnko bude vyžarovať približne o 2,5 % viac žiarenia a superkontinent sa nachádza predovšetkým v horúcich a vlhkých trópoch, veľká časť planéty by mohla čeliť teplotám od 40 do 70 °C. Táto práca tiež poukazuje na to, že svet v takzvanej 'obývateľnej zóne' slnečnej sústavy nemusí byť pre ľudí najpohostinnejší v závislosti od toho, či sú kontinenty rozptýlené, ako je to dnes, alebo v jednom veľkom superkontinente.“ O 250 miliónov rokov bude mať Zem tvar šišky s vnútrozemským morom uprostred a Tichým oceánom zaberajúcim väčšinu povrchu Zeme.