Svoju garáž premenil na dielňu a tvorí v nej betlehemy v životnej veľkosti. Najviac je hrdý na interaktívneho anjela. Pre Martina je výroba biblických výjavov výzvou a relaxom zároveň. Po práci pre televíziu sa mení na výtvarníka, zvárača, elektrikára i sochára zároveň. Jedno dielo vytvoril pre Kračúnovce (okr. Svidník), odkiaľ pochádza, a druhé už v týchto dňoch skrášľuje námestie v Ľuboticiach (okr. Prešov), kde v súčasnosti býva. Postup výroby si vymyslel sám.
„Nápad som mal v hlave už dávno. No až tohto roku som sa odhodlal ho realizovať. Kostru postáv som pozváral z roxorových tyčí. Tvár a ruky som vymodeloval z plastelíny. Následne som urobil odliatok zo sadry. Tú som vyplnil betónom. Betónové prvky som pripevnil ku kostre a vyformoval telo z pletiva a sklolaminátovej sieťky. Vnútro som vyplnil montážnou penou. Používal som polystyrén, ale aj prázdne tetrapakové obaly od mlieka, ktoré som tak zrecykloval. Potom som už len postupne nanášal a formoval lepiacu maltu. Nakoniec som ešte povrch prebrúsil a natrel sivou fasádnou farbou,“ prezradil reportér, ktorý tak dokázal, že je aj zručným a trpezlivým majstrom. Veď každý betlehem vyrábal 5 mesiacov.
Pomáha mu syn
Reportér vyrobil aj dielo poplatné dobe. „Veľkú radosť mám aj z toho, že súčasťou betlehema v Ľuboticiach je interaktívny anjelik, ktorý po vhodení mince poďakuje slovami ,Pánboh zaplať‘ a zahrá vianočnú koledu. Tento nápad mi pomohol zrealizovať syn Šimon, študent 3. ročníka elektrotechnickej priemyslovky v Prešove. Mince pôjdu na dobročinné účely a ani sa mi nechcelo veriť, keď mi starostka Nicole Rubisová prezradila, že za pár dní sa vyzbieralo už 1 000 eur,“ uzavrel reportér.