Uviedol to v nedeľu poradca prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan, ktorý podľa vlastných slov s touto hrozbou oboznamuje tím novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Informovali o tom televízia CNN a agentúra Reuters, píše TASR.
Vplyv Iránu v regióne utrpel v dôsledku útokov Izraela na jeho spojencov, palestínsky Hamas a libanonský Hizballáh, po zosadení sýrskeho prezidenta Bašára Asada, spojenca Teheránu.
Izraelské útoky na iránske objekty, ako sú továrne na rakety a zariadenia protivzdušnej obrany, znížili konvenčný vojenský potenciál Teheránu, povedal Sullivan pre CNN. Podľa jeho slov sa v tejto súvislosti v Iráne ozývajú hlasy, podľa ktorých by sa mohla krajina snažiť získať jadrové zbrane a prehodnotiť svoju nukleárnu doktrínu.
Irán zdôrazňuje, že jeho jadrový program je mierový, no rozšíril obohacovanie uránu, odkedy Trump počas svojho prvého funkčného obdobia v úrade prezidenta (2017-21) stiahol USA z dohody veľmocí s Teheránom o obmedzení iránskych nukleárnych aktivít výmenou za zmiernenie sankcií.