Uprednostnite vitamín D
V zime je kvôli nedostatku slnečného svetla problém získať dostatok vitamínu D. Michelle DiBlasiová, vedúca oddelenia ústavnej psychiatrie v Tufts Medical Center, navrhuje, že hoci je ťažké pokryť všetky potreby vitamínu D len prostredníctvom stravy, pomôcť môže zvýšenie konzumácie potravín bohatých na vitamín D. Vitamín D je známy ako „slnečný vitamín“ a jeho dostatočná hladina v tele je úzko spojená s dobrou náladou, pretože zohráva kľúčovú úlohu v regulácii neurotransmiterov, ako je serotonín, ktorý ovplyvňuje pocit šťastia a pohody.
Vitamín D a nálada
Prevencia depresie:
Nízke hladiny vitamínu D sú často spojené s vyšším rizikom depresívnych stavov, najmä sezónnej afektívnej poruchy (SAD), ktorá je častá v zimných mesiacoch pri nedostatku slnečného žiarenia.
Podpora nervového systému:
Vitamín D pomáha regulovať nervové spojenia a podporuje zdravie mozgu, čo ovplyvňuje emocionálnu stabilitu.
Zníženie zápalu:
Chronický zápal v tele môže ovplyvniť náladu a vitamín D pomáha tento zápal zmierniť.
Hormonálna rovnováha:
Vitamín D ovplyvňuje produkciu hormónov, ktoré regulujú stres a náladu. „Vyberajte si mastné ryby, ako sú losos a tuniak, alebo obohatené potraviny, ako sú pomarančový džús a mandľové mlieko,“ odporúča DiBlasiová. Upozorňuje tiež, že niektoré huby, v závislosti od podmienok ich pestovania, môžu byť dobrým zdrojom vitamínu D. Upozorňuje však, že pre osoby s ťažkou sezónnou afektívnou poruchou nemusí byť vitamín D dostatočným riešením.
Omega-3 mastné kyseliny
Omega-3 mastné kyseliny sú nevyhnutné pre zdravie mozgu a je známe, že zohrávajú úlohu pri regulácii neurotransmiterov, ako je serotonín. „Potraviny ako tučné ryby, ľanové semienka a vlašské orechy sú vynikajúcimi zdrojmi omega-3 mastných kyselín,“ hovorí Amy Davisová. Výskum vrátane metaanalýzy z roku 2019 podporuje účinnosť omega-3 kyselín pri znižovaní príznakov depresie, najmä pri dávkach EPA (kyselina eikosapentaenová) 60 % alebo vyšších a menej ako 1 gram denne.