Dyslexiu čiastočne ovplyvňujú gény a môže byť dokonca aj dedičná. DailyMail informoval o štúdii, ktorou sa zaoberal výskumník v oblasti neurogenetiky, Sourena Soheili-Nezhad. Poruchu učenia popísal ako komplexnú vlastnosť, ktorú nie je možné popísať zmenami len v jednej oblasti mozgu alebo génu.
Vo výskume, ktorý publikovali v časopise Science Advances, vedci použili údaje od viac ako milióna ľudí. Zhromaždila ich spoločnosť 23andMe, ktorá predáva domáce DNA sady. Získané informácie odhalili genetické varianty, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť, že sa človek narodí s dyslexiou.
Pri výskume použili aj informácie z UK Biobank, ktorá vyzbierala zdravotné údaje od 30 tisíc ľudí, vrátane ich DNA mutácií. Pomohlo im to pri hľadaní podobností v mozgových skenoch obyvateľov, ktorým identifikovali tento genetický variant. Výsledkom bolo, že ľudia s typickými genetickými charakteristikami mali menší objem mozgového tkaniva v oblastiach, ktoré sú zodpovedné za koordináciu pohybov a spracovanie rečových zvukov.