Preto je prikrmovanie významnou pomocou. Jeho význam znásobí zhoršenie počasia, keďže pre vtáctvo je problematická vysoká snehová pokrývka či mrznúci dážď. Pre TASR to uviedol Michal Noga z Mestských lesov v Bratislave.
"Osobne si nemyslím, že by sme prikrmovaním spôsobili výraznejšie zmeny v správaní v tom zmysle, že by sa sýkorky odnaučili hľadať potravu v prirodzených podmienkach. Problémy skôr môže spraviť nevhodná potrava alebo hygienicky zanedbané či nevhodné kŕmidlo," skonštatoval Noga.
Pri otázke, čo vtáctvo najviac obľubuje, sa podľa neho treba pozrieť, čo z kŕmidiel mizne najrýchlejšie. V mestských lesoch sú to najmä vlašské orechy. Uzavretú škrupinu zvládne otvoriť len ďateľ, preto ich do kŕmidiel dávajú už rozlúsknuté, nemusia byť však úplne vylúpané. Loj obľubujú rovnako tak všetci. "Ak by sme však urobili porovnanie ´výkon/cena´, tak sa dostaneme k slnečnici. Tá je lacná, živočíchom veľmi chutí a má i tú výhodu, že nezvlhne tak rýchlo," poznamenal Noga s tým, že si na nej pochutnajú aj iné živočíchy ako vtáctvo. Sú to napríklad veverice či ryšavky, avšak z kŕmidiel ju už vyjedala i srnka.