"Ak sa na nás ktokoľvek obráti so záujmom zorganizovať na Slovensku akékoľvek mierové rokovanie vo veci ukrajinsko-ruského konfliktu, môže rátať s našou pohostinnosťou," uviedol premiér. SR je podľa neho síce malou, ale mimoriadne aktívnou krajinou v medzinárodných vzťahoch.
Je pre neho nepochopiteľné, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmieta prímerie. Celú Ukrajinu podľa predsedu vlády SR ťahá do katastrofy. "Vyjednávacia pozícia Ukrajiny je každý deň horšia a Ukrajina zaplatí za toto západné dobrodružstvo obrovskú cenu v podobe straty územia a prítomnosti cudzích vojsk," skonštatoval. Apeloval pritom na prímerie a začatie mierových rokovaní.
Predseda vlády zároveň oznámil, že v januári pôjde na oficiálnu návštevu do Turecka a vo februári sa má stretnúť so Svätým Otcom vo Vatikáne. Riešiť chce podľa svojich slov aj ukončenie vojnového konfliktu na Ukrajine.
Putin vo štvrtok (26. 12.) oznámil, že Slovensko je pripravené hostiť rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom Moskva nie je proti tomu, aby bolo hostiteľom takýchto rokovaní. Pripravenosť poskytnúť územie svojej krajiny ako platformu na rozhovory medzi Moskvou a Kyjevom vyjadril podľa Putina premiér SR počas svojej nedávnej návštevy v Moskve.
Robert Fico sa okrem toho v závere videa vyjadril k otázke zastavenia tranzitu plynu. “Po prvom januárovom dni zhodnotíme situáciu a možnosti recipročných opatrení voči Ukrajine. Ak to bude nevyhnutné, zastavíme dodávky elektrickej energie, ktoré Ukrajina nevyhnutne potrebuje pri výpadkoch siete. Alebo sa dohodneme na inom postupe,“ povedal.
Ukrajinskí predstavitelia už dávnejšie oznámili, že neplánujú predĺžiť zmluvu o tranzite ruského zemného plynu cez Ukrajinu, ktorej platnosť sa skončí 1. januára budúceho roka. Slovenský premiér sa pre to dostal do sporu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským na minulotýždňovom samite EÚ v Bruseli. O téme mal rokovať v nedeľu (22. 12.) v Moskve aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu nie je podľa Fica len prázdne politické gesto, ale ide o extrémne drahé gesto, na ktoré doplatí celá Európska únia (EÚ) vrátane Slovenska, ktoré bude v tejto situácii podľa Fica v krátkom čase vystavené aj zvyšovaniu cien plynu. Po odstavení ukrajinského tranzitu sa totiž SR pri dodávkach plynu z alternatívnych trás zo západu, juhu alebo severu ocitne na konci dodávateľského reťazca, nie na jeho začiatku ako doteraz.
Podľa slovenského premiéra je potrebné pozrieť sa na to, kto najviac profituje zo znižovania závislosti EÚ od plynu z Ruska. "Odpoveď je veľmi jednoduchá, predovšetkým Spojené štáty americké," zhodnotil. Rusko je pritom podľa Fica stále pripravené pokračovať v dodávkach plynu do EÚ aj po 1. januári 2025.