Dokonca aj pri stratových zraneniach, keď zranenému výbuch odtrhne časť tela, je šanca na jej záchranu. "Ak nastanú stratové poranenia, treba kýpeť niečím natesno prikryť a zatiahnuť ideálne čistým obväzom. Samozrejme, treba dbať na to, aby sme našli aj tú časť tela, ktorá bola odtrhnutá. Záchranári si ju vezmú. Dnešná moderná medicína už dokáže prišívať aj celé končatiny," konštatovala.
K takémuto zraneniu podľa nej môže prísť pri nesprávnej manipulácii aj s legálnou pyrotechnikou alebo v horšom prípade s podomácky vyrobenými výbušninami. "Ak mi niečo v ruke vybuchne, môžem o ne prísť až po predlaktia," upozornila odborníčka.
Veľmi nebezpečná je podľa nej pyrotechnika vyrábaná doma. "Mali sme opakované situácie, keď nastal až život ohrozujúci stav, pretože keď takáto pyrotechnika vybuchne, neodtrhne len ruky, ale trhá celé telo a môže poškodiť zrak aj sluch. Často takáto pyrotechnika môže spôsobiť aj tlakovú vlnu, a tá môže zasiahnuť aj ďalšie prítomné osoby," vysvetlila.
Okrem stratových poranení vedia podľa nej domáce výbušniny spôsobiť aj mnohé ďalšie, závažné krvácania, zlomeniny a závažné popáleniny. V súvislosti s popáleninami radí pustiť na poranené miesto vlažnú vodu. "Každá popálenina, bez ohľadu na to, ako sa nám stala, sa má chladiť vlažnou tečúcou vodou," povedala. Zdôraznila, že voda nemá byť studená, ale vlažná. "Musí byť chladnejšia než popálená časť," vysvetlila a upozornila, že pri väčších popáleninách treba určite volať záchranku prostredníctvom tiesňovej linky 155.
»»» Pokračovanie článku na ďalšej strane! »»»