"Ak zavoláte na tiesňovú linku, prosím nekričte, nenadávajte a nevydierajte operátorov. Ak môžu, pomôžu vám. Avšak - nie každé zavolanie na tiesňovú linku 155 musí skončiť zásahom záchranky. Vždy počúvajte operátora a riaďte sa jeho pokynmi," uviedla.
Ak pri výbuchu pyrotechniky vznikne aj požiar, treba sledovať nielen popáleniny, ale aj to, či sa osoba v zadymenej miestnosti nenadýchala horúceho vzduchu. "Ak sa nadýcha horúceho vzduchu, popália sa dýchacie cesty, netreba váhať a v čo najkratšom čase volať záchranku, pretože spálená sliznica nám začne puchnúť a človek sa začne dusiť," upozornila Vernarcová.
Častým problémom spojeným s oslavami je nadmerná konzumácia alkoholu, ktorá podľa nej v niektorých prípadoch končí až bezvedomím. "Pokiaľ vieme pripitého človeka zobudiť a vie s nami komunikovať, treba ho uložiť nabok, aby sa z toho vyspal. Občas ho treba skontrolovať, či je stále zobuditeľný," povedala Vernarcová.
Ak sa nám budenie nedarí a človek nereaguje na trasenie ani na hlasné oslovenie, je podľa nej najlepšie volať tiesňovú linku 155. Operátor potom vyhodnotí, či ide o otravu alkoholom a či je potrebný zásah záchranky.
Vyvolávať zvracanie po vypití väčšieho množstva alkoholu podľa nej nemá vždy význam. Už po desiatich minútach od požitia sa totiž alkohol v krvi metabolizuje. Vyvolať zvracanie má podľa nej význam napríklad vtedy, ak malé dieťa náhodne vypilo väčšie množstvo alkoholu a vieme reagovať rýchlo. "Ideálne je vypiť veľký pohár vlažnej vody s lyžičkou soli. Ak máme doma živočíšne uhlie, tak ho môžeme do toho rozbiť," poradila. Dodala, že strčením dvoch prstov do krku dokážeme vyvolať vracanie, ak je alkohol ešte stále v žalúdku.
Záchranári podľa nej neriešia len vážne prípady, stretávajú sa aj s kurióznymi. "Volajú k nám ľudia, že sa im stratilo dieťa v dave počas silvestrovských osláv. Mali sme aj prípad, keď od nás chceli, aby sme previezli vozíčkara na silvestrovskú párty," spomína Vernarcová.