Britská vláda už predtým prisľúbila 6,2 milióna libier na pomoc pri stíhaní vojnových zločinov. Väčšinu peňazí poskytla poradnej skupine pre masové zločiny, spoločnej iniciatíve Európskej únie, Británie a Spojených štátov.
Vyšetrovatelia OSN ešte v septembri 2022 uviedli, že počas vojny na Ukrajine zaznamenali vojnové zločiny. Vyšetrovacia komisia vyhlásila, že videla dôkazy o popravách, mučení a sexuálnom a rodovo podmienenom násilí.
Najnovšie finančné prostriedky sú doplnkom k balíku vojenskej pomoci vo výške 225 miliónov libier, ktorý v decembri oznámil britský minister obrany John Healey počas návštevy Kyjeva. Balík zahŕňa bezpilotné lietadlá, plavidlá i systémy protivzdušnej obrany.
Britskí poslanci hlasovali aj za poskytnutie ďalšej pôžičky Ukrajine vo výške 2,26 miliardy libier, ktorá bude splatená zo zisku z ruských aktív.
"Počas roku 2024 inšpirovala svet nezlomná odvaha ukrajinského ľudu. Pri vstupe do roku 2025 je odhodlanie Spojeného kráľovstva posilniť podporu Ukrajiny neochvejné," uviedol Healey. "Od dodávok najmodernejšieho vybavenia až po výcvik desiatok tisíc vojakov sme ukázali, že Británia stojí na strane ukrajinského ľudu tvárou v tvár brutálnej a nezákonnej invázii (prezidenta Vladimira) Putina. Pretože obrana Spojeného kráľovstva sa začína na Ukrajine," povedal.
Healey dodal, že Británia bude podporovať Kyjev tak dlho, ako to bude potrebné, "aby sa Ukrajinci mohli brániť a obnoviť svoju suverenitu, bezpečnosť a slobodu".
K najnovšej pomoci pre Ukrajinu sa vyjadril aj britský minister zahraničných vecí David Lammy, ktorý uviedol, že "podpora Spojeného kráľovstva pomôže Ukrajine pri presadzovaní spravodlivosti pre obete a pozostalých po obetiach týchto zločinov".