Spojenci by si podľa neho mali jasne definovať medzi sebou aj voči Moskve, ktoré nepriateľské aktivity by mohli vyvolať spoločnú reakciu vrátane použitia vojenskej sily, píše TASR.
Členské štáty NATO sa už podľa kanadského diplomata nachádzajú v situácii tzv. "variacej sa žaby". Naprieč Európou, Spojenými štátmi i Kanadou podľa neho dochádza k podozrivým ruským hybridným útokom, ktoré by ešte pred piatimi rokmi boli absolútne neprijateľné. "Ale tak trochu sme si na to zvykli... A to je veľmi nebezpečné," tvrdí.
Poukázal pritom na zvýšený počet incidentov, ako je prerezávanie káblov na morskom dne, sabotáže proti budovám a umiestňovanie zápalných zariadení do nákladu lietadiel, ktoré sa uskutočňujú od februára 2022, keď Rusko spustilo svoju inváziu na Ukrajinu.
"Určite ich môžeme napočítať desiatky. Určite až 100. Ale potom je tu veľa zmarených sprisahaní," povedal Appathurai, ktorý spolu so svojím tímom pracuje na aktualizácii stratégie NATO na boj proti hybridnej vojne. Posledná bola vypracovaná v roku 2015.