Pre TASR to uviedla Komora veterinárnych lekárov (KVL) SR. Je tiež vhodné zatemniť miestnosť, televízor a rádio zapnúť hlasnejšie, aby zvuky z nich tlmili výstrely. Žiadúca je pre zviera aj prítomnosť majiteľa. "Na trhu je pomerne veľké množstvo prírodných alebo iných preparátov, ktoré slúžia na zmiernenie strachu - obojky, spreje, gély, evaporizéry, tabletky - anxiolytiká, o ich správnom dávkovaní je vhodné poradiť sa s veterinárnym lekárom," priblížila komora.
Niektorým psom pomáha podľa zverolekárov aj metóda viazania látky cez telo. Tvrdia, že špeciálnym tréningom je možné niektoré zvieratá naučiť čeliť výrazným svetelným aj zvukovým efektom.
"Zvieratá, ktoré trpia strachom na ohňostroje (svetlice a petardy) alebo nepriaznivo reagujú na hlasné zvuky (búrka), môžu vykazovať rôzne reakcie na tieto stresové situácie napríklad únikom, pri ktorom môže dôjsť k vážnym zraneniam, stávajú sa obeťami dopravných prostriedkov, prejavujú známky paniky a úzkosti, skrývajú sa, môžu sa vzájomne napádať, mnohé z nich intenzívne vokalizujú, trasú sa, dychčia, slintajú, môže dôjsť k záchvatom, pomočia sa," priblížila komora.
Upozornila, že pri priamom kontakte s pyrotechnikou hrozí nebezpečenstvo popálenia, zmrzačenia, ale aj smrteľnej nehody. Škodlivé sú aj prachové častice, ktoré sa uvoľňujú pri výbuchu. Môžu byť podľa veterinárov dráždivé a môžu vyvolať astmatické záchvaty.
Opakované pôsobenie posypovej soli na labky psa môže viesť k podráždeniu a popraskaniu kože a vankúšikov. Do popraskanej kože sa ľahko zanesie infekcia. Psíky si labky intenzívne olizujú, bolia ich a na labky nedostupujú. Olizovaním labiek sa soľ dostáva aj do tráviaceho systému a môže spôsobiť tráviace ťažkosti. Pre TASR to uviedla Komora veterinárnych lekárov (KVL) SR.
V zime je preto podľa KVL potrebné vyhýbať sa miestam, ktoré sú čerstvo posypané. Po každom venčení je potrebné poriadne umyť labky vlažnou vodou. Taktiež je dobré používať ochranný krém, ktorý chráni kožu na labkách a zároveň ju regeneruje. Možno použiť napríklad vazelínu, vosk či bambucké maslo, priblížili zverolekári. Odporúčajú zaobstarať psie topánky, ktoré chránia aj pred omrzlinami.
"Tak ako my ľudia si chránime a ošetrujeme ruky a nohy, tak sa snažme chrániť aj tie psie. V zime uprednostňujme kratšie prechádzky pred dlhšími, aby radosť zo zimnej zasneženej prechádzky mali aj oni, nielen my," skonštatovala komora.