TASR o tom informovali z SPP s tým, že využijú iné dostupné zdroje tak, aby kombináciou zvolených obchodných príležitostí zabezpečili pre svojich zákazníkov popri dostatočnom množstve aj čo najlepšiu cenu.
Bezpečnosť dodávok zemného plynu stojí podľa SPP na troch hlavných pilieroch. "Prvým pilierom sú diverzifikačné obchodné zmluvy na nákup plynu z iného ako ruského zdroja uzavreté so spoločnosťami BP, Exxon Mobil, Shell, ENI a RWE. Tieto zmluvy sú flexibilné a vieme navýšiť nielen požadované množstvo plynu, ale aj dĺžku platnosti týchto zmlúv," poznamenal generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz.
Druhým pilierom bezpečnosti dodávok plynu majú byť diverzifikované prepravné trasy. "Slovensko má plynovodné prepojenie s každou z okolitých krajín. Zemný plyn je tak možné prepraviť z ktoréhokoľvek smeru," ozrejmil SPP. Preferovanou prepravnou trasou počas zimnej sezóny je plynovod z Nemecka cez Rakúsko či Česko.
"Ako dôležitá sa javí aj južná prepravná trasa prostredníctvom plynovodu TurkStream cez Turecko a ďalej Bulharsko, Srbsko a Maďarsko. V minulosti sme však využili aj prepravnú trasu z Chorvátska či Talianska cez Rakúsko na Slovensko. Vzhľadom na vysoké tranzitné poplatky sa ako najmenej pravdepodobný, ale nie vylúčený, javí prepravný koridor cez Poľsko," priblížil SPP.