Celkovo 337 ton odpadu určeného na spálenie priviezlo vo štvrtok ráno do závodu v meste Pithampur, vzdialenom asi 230 kilometrov od Bhópál, dvanásť nákladných automobilov. Konvoj so zapečateným nákladom sprevádzala polícia. Uvedený závod by mal byť schopný zlikvidovať odpad do troch až deviatich mesiacov.
V roku 2015 tam vykonali skúšobnú likvidáciu desiatich ton takéhoto odpadu, pričom vzniknuté emisie údajne nepresiahli povolenú úroveň. Aj proces spaľovania zvyšného odpadu bude podľa úradov bezpečný pre životné prostredie.
Inšpekcia klepla nezákonnej preprave odpadu po prstoch
Aktivisti sa však obávajú, že zvyšky odpadu, ktoré po spálení skončia v pevnom skupenstve na skládke, spôsobia kontamináciu vody a ďalšie environmentálne problémy.
K tragédii v Bhópále došlo v noci z 2. na 3. decembra 1984. Z chemickej továrne na výrobu pesticídov americkej nadnárodnej spoločnosti Union Carbide Corporation (UCC) tam uniklo do ovzdušia 40 ton jedovatého plynu – metylizokyanátu, ktorý sa používal na hubenie škodcov v poľnohospodárstve. Priotrávilo sa vyše pol milióna obyvateľov tohto hlavného mesta indického štátu Madhjapradéš.