Odborníci radia, ako postupovať pri rôznych úrazoch, na čo si dávať pozor a prečo je dôležité mať poistenie, ktoré môže zachrániť nielen zdravie, ale aj peňaženku. Zlomeniny dolných končatín patria medzi najčastejšie zranenia na lyžiarskych svahoch. Pri lyžovaní a snoubordingu sa vzhľadom na rozdielnu techniku a vybavenie stávajú odlišné typy úrazov.
Typickými úrazmi pri zjazdovom lyžovaní bývajú „poškodenie väzov, úrazy kolena, ktoré môžu nastať aj bez kolízie a nárazu podvrtnutím kolena, zatiaľ čo pri snoubordingu dominujú poranenia chrbta, sedacej oblasti - kostrče, úrazy zápästí, ramena a hlavy,“ uviedol František Okál, primár oddelenia jednodňovej zdravotnej starostlivosti Nemocnice Medissimo. Podľa Slovenského Červeného kríža je v takýchto situáciách dôležité vedieť správne reagovať, pričom záchranári zdôrazňujú, že pri akomkoľvek zranení je kľúčové dodržiavať protišokové opatrenia.
„Zlomeninu nikdy nenaprávame! Ak je končatina deformovaná, znehybníme ju podložením a aj obložením po stranách a privoláme pomoc,“ radí Slovenský Červený kríž.
Plus štyri dôležité upozornenia!
1. zlomeninu nikdy nenaprávajte
2. ak je končatina deformovaná, podložte ju a zafixujte obložením po stranách, zavolajte HZS (18 300) alebo záchrannú zdravotnú službu (155, 112)
3. pri otvorenej zlomenine kosť nezatláčajte
4. zastavte krvácanie priložením obväzov alebo oblečenia po stranách vyčnievajúcej kosti; obväzy by mali byť širšie než vyčnievajúca kosť, ranu prekryte a nohu znehybnite
Prvá pomoc pri zraneniach na ďalšej strane→