Krv do žíl mu vtedy pumpovalo spomínané berlínske srdce, ktoré sa používa, keď pacientovi zlyhávajú obe komory. A keď sa nového srdca konečne dočkal, osud mu zhatil plány... Jeho smrť rozľútostila mnohých ľudí, ktorí mu držali palce. „Vždy si bol obrovský bojovník a optimista. Prešiel si obrovským bojom a prekonal veľa bolesti, preto verím, že teraz ti bude len a len dobre. Nikdy nezabudnem,“ odkázala mu do neba Silvia.
„Pamätám si ten deň, keď si napísal - zajtra idem na transplantáciu - hovorím si - a dobrééé, už nebudeš mať patálie a bude len a len dobre. Veď si to s Peťkou zaslúžite. Preto som každý deň čakala, že napíšeš, že už si v poriadku... Ale nie, že sa stane toto,“ napísala užialená Michaela.
Ako funguje Berlínske srdce?
Ľavá strana berie krv z ľavej predsiene alebo z ľavej časti srdca a pumpovacím mechanizmom ju pumpuje do celého tela. Pravá strana ju zasa pumpuje do pľúc. Celý prístroj sa skladá z vozíka, dvoch motorov, dvoch bateriek a tiež hadíc, ktoré privádzajú vzduch do komôr. Umelé srdce váži dokopy 23 kilogramov, bez vozíka je to 12 kíl.