Každého si preverte
Andrej Schwarz, advokát
1. Ako by mali klienti postupovať, ak im bolo trestné oznámenie odmietnuté?
Ak polícia odmietne trestné oznámenie, je možnosť podať proti nemu sťažnosť do 3 dní. Tiež je možné uplatniť si nárok na vrátenie peňazí civilnou žalobou. Ak je však poškodených viac a škodca nemá dostatočné peňažné prostriedky, často býva, žiaľ, vymožiteľnosť nízka.
2. Majiteľ argumentuje, že sa pohľadávky snaží splácať. Ide o premyslenú taktiku?
Páchatelia znalí práva sa snažia zastrieť svoj skutočný úmysel rôznymi „príbehmi“ o tom, že v skutočnosti nikdy o podvod nešlo, že v „úprimnej viere“ chceli daný obchod dokončiť, že sa snažia splácať svoj dlh a podobne. Takéto argumenty podozrivých však musí polícia dôsledne vyšetriť. Ak napríklad potenciálny páchateľ bral jednu zákazku za druhou a inkasoval za ne vysoké zálohy napriek tomu, že tie predošlé nesplnil a ani nevrátil peniaze, čiže už v tom čase vedel, že svoje zákazky nesplní, môže to preukazovať, že úmysel konať podvodne, bol daný. Trestný čin podvodu je však dokonaný už momentom, keď sa páchateľ obohatí na úkor poškodeného a jeho následná snaha „vrátiť“ časť plnenia by mala byť posudzovaná skôr ako poľahčujúca okolnosť a nie ako okolnosť, z ktorej možno vyvodzovať neexistenciu trestnoprávnej zodpovednosti.
3. Ako predchádzať podvodným konaniam?
Na mieste je vždy obozretnosť a zdravá podozrievavosť. Nového dodávateľa je ideálne si vždy preklepnúť, či už cez prípadné referencie konkrétnych zákazníkov, alebo prezretím si internetových referencií či recenzií. Ideálne je nikdy neplatiť za dodanie služieb alebo tovaru vopred a ak, tak len určitú výrazne menšiu časť ako zálohu.