"Známka zachytáva málo známy oceľorytinový portrét cisárovnej Márie Terézie držiacej v ruke žezlo z rokov 1770 - 1790 vytvorený podľa predlohy významného francúzskeho portrétistu Josepha Ducreuxa," priblížil Guzi.
Doplnil, že portrét je doplnený o cisárske žezlo a ďalšie symboly moci, ako je české panovnícke žezlo. Pod portrétom je habsburský erb s časťou nemeckého textu prevzatého z prvého vydania Všeobecného školského poriadku zo 6. decembra 1774. Titulný list poriadku je spolu s figurálnou kompozíciou žiakov stvárnený na medzihárčí tlačového listu.
Poštová známka má podľa Guziho rozmery 44,4 krát 54,4 milimetrov vrátane perforácie a vychádza vo forme upraveného tlačového listu so štyrmi známkami. Známku vytlačila kombináciou ofsetu s oceľotlačou spoločnosť Tiskárna Hradištko.
Súčasne s poštovou známkou je vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC, s dátumom 2. januára 2025 a domicilom mesta Bratislava. "Motívom FDC je forma jednoduchej pomôcky na výučbu čítania, nazvanej podľa zobrazenia kohúta "Kohútik". Na podomácky vyrobenú drevenú doštičku sa z oboch strán nalepil hárok s abecedou, číslami a modlitbou Otčenáš. Slúžil ako jednoduchá forma šlabikára," povedal Guzi.
Motívom pečiatky sú iniciály Márie Terézie - MT. FDC vytlačila technikou oceľorytiny spoločnosť Tiskárna Hradištko. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, prítlače na FDC a FDC pečiatky je podľa Guziho akademický maliar Dušan Kállay. Autorom rytiny poštovej známky a rytiny prítlače na FDC je František Horniak.