Vyplýva to z výskumu vedkýň Národného inštitútu pre výskum socioekonomických dôsledkov chorôb a systémových rizík (SYRI), o ktorom informovali v pondelok na svojom webe, píše spravodajkyňa TASR v Prahe.
Vedkyne podotkli, že zatiaľ čo na začiatku pandémie sa medzi rokmi 2020 a 2021 plodnosť zvýšila z 1,76 dieťaťa na ženu na 1,83, medzi rokmi 2021 a 2022 klesla na 1,62 dieťaťa na ženu.
Očkovanie počas pandémie bolo podľa vedkýň veľmi špecifické rozsahom aj načasovaním pre jednotlivé vekové skupiny. "Masový rozsah očkovacej kampane a jej realizácia vo veľmi krátkom časovom období boli bezprecedentné. Spolu so značnou mierou neistoty ohľadom vhodnosti očkovania pre tehotné sa ženy mohli rozhodnúť s počatím radšej počkať mimo mesiac, keď im bola vakcína aplikovaná," priblížila výskumníčka Jitka Slabá z Národného inštitútu SYRI a Univerzity Karlovej.
Vedkyne vypočítali očakávaný mesačný počet živo narodených detí po vylúčení žien, ktoré boli očkované o deväť mesiacov skôr a tento výsledok porovnali s reálnymi dátami. Vo väčšine prípadov podľa ich slov dospeli k porovnateľnému trendu vývoja počtu živo narodených.