Môže nastať aj nejaký generačný spor?
Tento spor je prirodzený v každej demokratickej krajine, ktorá má starnúcu populáciu. To znamená, že podiel seniorov rastie oproti podielu iných skupín, čiže rastie podiel voličov a vieme, že populisti nie sú len u nás, sú všade v demokraciách, tak si ich chcú kupovať. Je len otázka, do akej miery a ako ďaleko sú politici vo svojom populizme, vo svojej nezodpovednosti schopní zájsť.
Poďme k nedávnej kríze. Prečo máme stále problémové zdravotníctvo?
Už je to 19 rokov, odkedy sa skončilo vytváranie premysleného systému fungovania zdravotníctva v reforme vtedajšieho ministra Zajaca počas druhej Dzurindove vlády. To bol prvý minister, ktorý prišiel s jasnou predstavou, ako by zdravotníctvo malo fungovať. Reforma nebola úplne dokončená, pretože sa to nestihlo. V roku 2006 prišli voľby, keď prišiel k moci Fico. Odvtedy sa tento systém len deštruoval a nevytváral sa iný. Téma zdravotníctva je dôležitá. Najmä keď hrozí, že stovky lekárov podajú výpoveď, pričom premiér pchá hlavu do piesku ako pštros a povie, že jeho to nezaujíma.
Aký nás čaká rok 2025?
Čaká nás určite zložitý rok. Situácia v globálnej ekonomike je zložitá. Veľký podiel na našej ekonomike má automobilový priemysel, ktorý bude zrejme obchodnými vojnami postihnutý najviac. Sme malá krajina, čiže sme veľmi závislí od vývoja svetovej ekonomiky a od toho, ako sa darí EÚ. Najvýznamnejším ekonomickým partnerom Slovenska je Nemecko, ktoré má teraz veľké problémy. Aj z hľadiska politickej stability, aj z hľadiska ekonomického vývoja. Navyše je tu vojna na Ukrajine a geopolitické riziká, ktoré s ňou súvisia. V tomto zmysle je politika vlády veľmi nebezpečná. Stávame sa nedôveryhodným partnerom v EÚ aj v NATO. To koketovanie s Kremľom a s Putinom nás robí ešte zraniteľnejšími.