Pozitívne vibrácie
„Ja v tzv. Verdiovskom - prirodzenom ladení pracujem už veľa rokov. Aj moje dva akustické klavíry mám ladené na A = 432Hz. Považujem ho za zvukovo príjemnejšie, respektíve mäkšie. Netreba v tom hľadať žiadne konšpirácie. Vedný odbor kymatika sa touto témou zaoberá do hĺbky už od 17. storočia. S vibráciami a vzťahmi medzi hmotou a zvukovými vlnami sa zaoberali napríklad aj Galileo Galilei a Robert Hooke. Asi najvýznamnejší predstaviteľ tohto odboru bol nemecký fyzik Ernst Florens Friedrich Chladni. Môj zámer bol priniesť do novej úpravy štátnej hymny čo najviac pozitívnych, konsonantných a liečivých vibrácii. Som presvedčený, že hudba, respektíve zvuk, má za istých konkrétnych okolností liečivé a blahodarné účinky na telo a myseľ človeka. Tak isto musím konštatovať, že článok v časopise Reflex je nepresný a zavádzajúci,“ uviedol Oskar Rózsa pre Nový Čas.
Skladateľ a hudobník medzičasom zverejnil aj čisto inštrumentálnu verziu hymny a tiež takú, v ktorej je spev zboru v hudobnom štúdiu upravený tak, aby bol oproti zvuku orchestra dominantnejší. Existuje viacero vedeckých štúdií porovnávajúcich vplyv oboch spomenutých frekvencií na vnímanie poslucháča.
Jedna talianska štúdia medzi 30 zdravými dospelými osobami potvrdila, že hudba A = 432 Hz pomohla znížiť srdcovú frekvenciu a krvný tlak zúčastnených osôb. Ide však len o jeden z mnohých pokusov dať jednoznačnú odpoveď na túto problematiku.
Mnohé známe skladby
Frekvencia ladenia na 432 Hz je témou diskusií hudobných teoretikov a autorov už takmer sto rokov. Pravdou je, že ju pri svojej tvorbe využili vo svojich ikonických skladbách mnohí slávni umelci. Osvojili si ju napríklad Phil Collins (In The Air Tonight), ikonický Louis Armstrong (What A Wonderful World), Coldplay (Viva La Vida), nezabudnuteľný Michael Jackson (Heal The World), Enya (May It Be), Pink Floyd (Wish You Were Here), Adele (Skyfall), Bob Marley (One Love), ale aj mnohí ďalší.