Pokroková liečba niektorých druhov nádorov pečene má skratku TACE, čo znamená transarteriálna chemoembolizácia. Je založená na jednoduchom princípe. „Do tepien v nádore pečene sa vypustia častice nesúce liečivo - chemoterapeutikum. Tým sa dosiahne dvojitý efekt. Vypustené častice spôsobia upchatie tepničiek nádoru, teda takzvanú embolizáciu.
Čiže sa obmedzí cievne zásobenie a prístup živín do nádoru. Zároveň sa z častíc postupne uvoľňuje liečivo, ktoré pôsobí na nádorové bunky. Ide o takzvanú lokálnu chemoterapiu,“ hovorí lekár oddelenia rádiológie Marek Dorušinec.
Tento výkon po dôslednej diagnostike realizuje lekár - intervenčný rádiológ. „Malým kožným rezom sa dostávame pomocou špeciálneho inštrumentária cez tepnu v slabine až do tepien v pečeni. Tam cielene aplikujeme liečivo priamo do tepny zásobujúcej nádor. Cez cievnu sieť v nádore sa liečivo takto dostáva i do samotných nádorových buniek,“ opisuje metódu Dorušinec.
Výhodou TACE je jej miniinvazívnosť, keďže po výkone ostáva pacientovi v slabine len malý, približne 5 mm rez. Druhým obrovským prínosom je vysoko cielená liečba, ktorou sa liečivo dostáva priamo do nádoru, čím sú dávky chemoterapeutika a tým aj nežiaduce účinky podstatne menšie než pri systémovej vnútrožilovej chemoterapii.
„Nespornou prednosťou je tiež skutočnosť, že takto je možné liečiť aj nádory lokalizované hlboko v tkanive pečene, kde nie sú dobre dostupné pre chirurgickú liečbu - resekciu,“ uzavrel odborník.