Najviac ohrozené sú deti do dvoch rokov, starší ľudia či osoby s oslabenou imunitou. V prípade, že sa k vírusu pridružia patogénne baktérie, môže viesť k ťažkému zápalu pľúc. „Mnohí budú vyžadovať nemocničnú starostlivosť, pričom menší podiel bude vystavený aj riziku úmrtia na infekciu,“ uviedol singapurský odborník na infekčné choroby Hsu Li Jang pre BBC.
Už je v Európe
Vírus zaznamenali už aj v Indii. Infikovali sa ním iba 3- a 8-mesačné deti z mesta Bangalúr. Prípady hlási tiež Európa, konkrétne ide o Maďarsko. Pre server infostart.hu to potvrdil maďarský virológ Miklós Rusvai. V národnom centre pre verejné zdravie a farmáciu takmer každý týždeň potvrdzujú nový prípad nákazy. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) doposiaľ neoznačila situáciu za celosvetovú hrozbu.
Odlišná situácia ako pri koronavíruse
Boris Klempa, virológ
Vo všeobecnosti odborná komunita nevidí to riziko až také veľké. Je to úplne odlišná situácia, ako bola pri novom koronavíruse. Toto je vírus, ktorý sa už v tejto chvíli vyskytuje globálne. Každé dieťa do päť rokov sa s ním stretne. Ide o sezónny vírus podobne ako chrípka alebo RSV. Do určitej miery je prirodzené, že tie počty prípadov v zime stúpajú. V súvislosti s Čínou si myslím, že akoby len dobiehali tú situáciu, pretože u nich lockdowny boli oveľa dlhšie a prísnejšie. Keď už žiadne obmedzenia nie sú, tak je oveľa viac ľudí vnímavých voči respiračným ochoreniam, ktoré boli potlačené spolu s COVID-19. Hlavne malé deti, ktoré nemali toľko príležitostí sa postupne premoriť. Nemyslím si, že je nejaké vysoké pandemické riziko pri tomto víruse. Situácia ako pri COVID-19 nehrozí.