Vedcom sa dopovaním dusíkom podarilo výrazne zlepšiť supravodivosť tenkých filmov z vysoko-entropických zliatin. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.
"Bežne sa využívajú vynikajúce mechanické vlastnosti týchto zliatin na úpravu povrchu obrábacích nástrojov a povrchov, kde je potrebná vysoká tvrdosť a odolnosť voči korózii. Náš výskum ukázal, že tieto materiály vykazujú aj jav supravodivosti, čo nás vzhľadom na ich značnú vnútornú neusporiadanosť dosť prekvapilo," ozrejmil Pavol Szabó z Ústavu experimentálnej fyziky SAV.
Košickí fyzici zvýšili dusíkom hodnotu teploty prechodu do supravodivého stavu až osemnásobne. Tináková doplnila, že vedcom sa tento jav podarilo pozorovať len vďaka tomu, že precízne zvyšovali dopovanie dusíkom a našli optimálnu koncentráciu pre maximálne zvýšenie teploty prechodu. "Pomocou viacerých jedinečných experimentálnych techník, ktoré sú na našom pracovisku dobre etablované, sa nám podarilo nielen objaviť tento jav, ale aj vysvetliť fyzikálnu podstatu zlepšenia supravodivých vlastností," spresnil Szabó.
Objav košických vedcov otvára možnosť využiť túto metódu aj pri vysoko-entropických zliatinách s iným zložením. "Potenciálnymi oblasťami využitia týchto materiálov sú elektródy pre super-kapacitory, prvky pre kvantové zariadenia či ich súčasné využitie na konštrukciu jednofotónových detektorov," priblížila Tináková.