Ide aj o odstránenie škodlivých zlozvykov, ako sú fajčenie či nezdravé stravovanie. Ako si nastaviť pevnejšiu vôľu a udržať motiváciu? Odpovede na tieto otázky prinášame v spolupráci s odborníkmi.
Zdravšie JA rovná sa krajšie JA: Čo treba spraviť skôr, než začnete so zeleninovým detoxom
Fajčenie
Prečo by ste s ním mali prestať?
Je hlavným vinníkom viac ako 80 % prípadov rakoviny pľúc. Zvyšuje krvný tlak a riziko srdcových chorôb „Poškodzuje pľúcne tkanivo, čo vedie k chronickým problémom s dýchaním, ako sú bronchitída alebo emfyzém. Tieto problémy znižujú kapacitu pľúc a spôsobujú ťažkosti pri dýchaní,“ Ivan Solovič, prezident Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti.
Najúčinnejšie spôsoby, ako s ním skoncovať
- Nahradenie nikotínu - Žuvačky a náplasti môžu pomôcť znížiť túžbu po cigaretách a zmierniť abstinenčné príznaky.
- Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT) - Pomáha identifikovať a zmeniť myšlienky/správanie, ktoré podporujú fajčenie.
- Skupinová terapia - Podpora priateľov, rodiny, podporných skupín môže byť účinná, pretože zdieľanie skúseností a motivácia dokážu zvýšiť šance na úspech.
- Zdravý životný štýl - Cvičenie, zdravá strava, meditácia môžu zlepšiť náladu, znížiť stres a uľahčiť proces zanechania fajčenia.
- Medikamentózna pomoc - Lieky ako bupropion pomáhajú znížiť abstinenčné príznaky a potláčajú túžbu po cigaretách.
Čo sa deje vo vašom tele?
Prvé hodiny a dni- Už po pár hodinách začne klesať hladina nikotínu, čo môže spôsobiť podráždenosť, úzkosť, problémy so sústredením a silnú chuť na cigaretu.
Prvé 2 - 3 dni- Telo sa začína zbavovať nikotínu a môžete pociťovať zvýšenú chuť do jedla, nespavosť a stres. Môžete si všimnúťzlepšenie chuti a čuchu.
1 - 3 týždne- Abstinenčné príznaky pomaly ustupujú, zlepšuje sa dýchanie a pľúca začínajú efektívnejšie vykonávať očistu.
3 - 9 mesiacov- Pľúca sa začínajú zlepšovať, regeneruje sa respiračný epitel a čistenie dýchacích ciest sa zefektívňuje. Kašeľ a dýchavičnosť sa výrazne znižujú.
1 rok a viac- Po desiatich rokoch sa riziko rakoviny pľúc znižuje o polovicu.
Čo čakať, ak sa rozhodnete prestať
- Abstinenčné príznaky- Zahŕňajú podráždenosť, stres, úzkosť, zvýšenú chuť do jedla, nespavosť a silnú túžbu po cigarete
- Zmena rutiny- Fajčenie býva úzko prepojené s určitými zvyklosťami alebo situáciami. Je preto potrebné upraviť denné návyky, ktoré prispievali k vašej závislosti.
- Podpora- Dôležitá je podpora rodiny, priateľov a odborníkov (terapeuti, ktorí sa špecializujú na závislosti), zvýšite tak svoje šance na úplnú abstinenciu.
- Pripravenosť na relaps - Ak nastane relaps (návrat k fajčeniu), nevnímajte to ako neúspech, ale ako príležitosť skúsiť to znova a poučiť sa z predchádzajúcich skúseností.
- Dlhodobá motivácia- Jasne si definujte dôvody, prečo chcete prestať fajčiť, je to kľúčové. Pripomínajte si motiváciu, pomôže vám to zostať odhodlanými aj počas náročných chvíľ.
Ako na detox organizmu? Čítajte ďalej.